Poradnik ciążowy

Kompleksowy poradnik dla przyszłych mam – przewodnik po ciąży

Ciąża to skomplikowany i wymagający czas dla każdej przyszłej mamy. Trzy trymestry to trzy całkowicie różne etapy nie tylko pod względem zmian fizycznych. Każdy trymestr ciąży niesie ze sobą unikalne doświadczenia fizyczne i emocjonalne. W tym przewodniku omówimy, czego można oczekiwać w poszczególnych etapach ciąży!

 

I trymestr – nowy etap, nowe życie

Pierwszy trymestr trwa do 12 tygodnia ciąży. W medycynie rozpoczyna się on nie w momencie poczęcia, ale pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem. To intensywny etap, podczas którego ciało dostosowuje się stopniowo do rosnącego w nim maluszka. To właśnie w tym czasie wybieramy się do lekarza, robimy pierwsze badania, w tym pierwsze zdjęcie USG! Robione badanie to np. morfologia, grupa krwi, glukoza, poziom hormonów tarczycy, HIV, czy zapalenie wątroby typu C.

Co ważne, dobrze zaplanować pierwszą wizytę u ginekologa w okolicy 5-6 tygodnia ciąży. Dopiero wtedy będzie widoczny pęcherzyk ciążowy i na jego podstawie lekarz będzie mógł stwierdzić m.in. czy ciąża nie jest pozamaciczną. Warto wziąć również pod uwagę badania prenatalne, które wykażą obecność wad rozwojowych.

 

Zmiany fizyczne i emocjonalne – I trymestr

Pierwszy trymestr to dla przyszłej mamy czas mieszanki radości i niepokoju. Pojawiają się obawy o zdrowie dziecka, zwłaszcza w pierwszych tygodniach. Hormonalne wahania mogą prowadzić do dynamicznych zmian nastroju, często wzmożonej wrażliwości emocjonalnej oraz uczucia euforii, a nawet lęku.

Ciało mamy intensywnie przygotowuje się na kolejne etapy ciąży. Przyrost wagi w tym etapie zazwyczaj jest niewielki, ale piersi mogą stawać się bolesne i większe. Niekiedy kobiety czują w tym czasie kłucie w podbrzusze – to oznaka powiększającej się macicy. Charakterystycznymi objawami w tym okresie są również:

  • nudności i wymioty,
  • zmiana apetytu i wzmożone działanie zmysłu powonienia,
  • nadmierna senność lub bezsenność,
  • zmęczenie,
  • ból pleców,
  • ból i zawroty,
  • częste oddawanie moczu.

Pierwszy trymestr to też czas, kiedy zaczynamy kupować pierwsze akcesoria dla niemowlęcia!

 

II trymestr – najmilszy okres

Drugi trymestr jest najczęściej opisywany jako najbardziej przyjemny etap ciąży. Zaczyna się w 13 tygodniu i trwa do 27 tygodnia. To czas, kiedy stopniowo ustępują dokuczliwe objawy z pierwszego trymestru. Brzuszek powoli staje się większy, choć jeszcze nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. A ryzyko poronienia z każdym dniem zmniejsza się coraz bardziej. Drugi etap ciąży to przede wszystkim dwa najważniejsze momenty, które pamięta się do końca życia!

Pierwszy to połówkowe USG, podczas którego rodzice dowiadują się o płci dziecka. Od tego momentu spokojnie można korzystać z usług producentów artykułów dziecięcych i powoli zbierać pierwszą wyprawkę dla dziecka. Oczywiście w tym miejscu polecamy nasze produkty Motherhood, które są tworzone z dbałością o najwyższą jakość i funkcjonalność.

Drugi ważny moment to pierwsze ruchy maluszka. Jeszcze bardzo delikatne, ale dla mamy już wyczuwalne. Mogą to być subtelne łaskotania, które z początku dość łatwo przeoczyć. W drugim trymestrze dojrzewają i kształtują się w pełni narządy (serce, mózg, oczy, wątroba), szkielet oraz mięśnie.

 

Zmiany fizyczne i emocjonalne – II trymestr

Jak wspomnieliśmy, dla wielu kobiet II trymestr to czas spokojniejszy i bardziej uregulowany pod względem emocji i hormonów. Jednak nie oznacza to, że nie występują żadne dodatkowe dolegliwości! W tym okresie możemy spodziewać się:

  • częstej zgagi,
  • bólów i zawrotów głowy,
  • bólu pleców (szczególnie krzyża),
  • obrzęki nóg,
  • bólu podbrzusza związanego z dynamicznym rozwojem maluszka,
  • napiętego brzucha.

W drugim trymestrze kobiety często przybierają nieco na wadze. Istnieją określone normy wagi, dlatego jeśli tyjesz za szybko koniecznie udaj się do lekarza!

 

III trymestr – ostatnia prosta

Trzeci trymestr rozpoczyna się 28 tygodnia ciąży. Tutaj ruchy dziecka są już mocno wyczuwalne, brzuszek coraz większy, a rodzina intensywnie szykuje się na przywitanie małego człowieka na świecie. Twój maluszek w brzuszku już reaguje na dotyk, słyszy głosy z zewnątrz i otwiera oczy. Koniec trzeciego trymestru to kwestia indywidualna i zależna od wielu czynników.

Zbliżający się poród może budzić mieszankę podekscytowania i lęku. Oczekiwania co do macierzyństwa mogą być intensywne. Kobiety w tym czasie często odczuwają potrzebę zorganizowania przestrzeni dla dziecka i przygotowania się na zmiany w życiu rodzinnym.

W tym czasie polecana jest także aktywność fizyczna, który zminimalizuje ból pleców oraz obciążenie kręgosłupa. Basen oraz piłka to polecane przez wielu lekarzy sporty, które nie ingerują za mocno w samą ciążę.

 

Zmiany fizyczne i emocjonalne – III trymestr

Ostatni trymestr to czas intensywnego przyrostu wagi i wzrostu brzucha. Najczęstszym objawem, który pojawia się w tym okresie to intensywny ból pleców, który wpływa również na jakość snu. Polecamy korzystanie wtedy ze specjalnych ergonomicznych poduszek dla ciężarnych, dzięki którym łatwiej znaleźć wygodną pozycję i odrobinę relaksu. Pojawiają się także skurcze Braxtona-Hicksa, które przygotowują mięśnie macicy do porodu. Co jeszcze?

  • Przybieranie na wadze i wzmożony apetyt,
  • zgaga, zaparcia, bulgotanie w brzuchu,
  • bezsenność,
  • skurcze łydek,
  • twardy brzuch.

Podczas każdego z trzech trymestrów ciąży, kobieta i jej partner przechodzą przez niezwykłe zmiany. Ważne jest, aby je szanować i okazywać sobie nawzajem wsparcie. Regularne wizyty u lekarza, zdrowa dieta, odpowiednia aktywność fizyczna i komunikacja w ramach rodziny to klucz do zapewnienia zdrowia fizycznego i emocjonalnego.