śpiworek dla niemowląt

Śpiworki dla niemowląt i małych dzieci – jak wybrać najlepszy?

Dzieci do 12 miesiąca życia powinny spać w śpiworkach.
Tradycyjna pościel nie jest dla nich zalecana, ponieważ spanie w śpiworku zmniejsza ryzyko wystąpienia SIDS (Sudden Infant Death Syndrome tj. zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej).
To oczywiście nie znaczy, że pościel jest „zła” – trzeba z nią tylko poczekać do momentu, w którym dziecko ukończy pierwszy rok życia.

Rodzaje śpiworków: kiedy wybrać który?

Na rynku mamy dostępnych bardzo wiele modeli śpiworków dla niemowląt.
Generalnie można je podzielić na śpiworki jednokomorowe oraz śpiworki z nogawkami.
Najodpowiedniejszym śpiworkiem dla niemowlaka (od 3 do 12 miesiąca życia) będzie model jednokomorowy – bardzo wygodny dla dziecka i dla rodzica (sprawdzającego czy wymieniającego pieluchę wielokrotnie w ciągu doby).
Warto pamiętać, że wcześniej, w pierwszych tygodniach życia dziecka funkcję śpiworka dla noworodka najlepiej spełni rożek bawełniany. Poza utrzymaniem komfortu termicznego oferuje on także uczucie otulenia, tak bardzo potrzebne maluchom w pierwszym trymestrze życia.
Następnie, wraz z rozwojem motoryki dużej, w szczególności rozwojem umiejętności chodzenia, dzieci znacznie bardziej wolą śpiworki z nogawkami, bo te umożliwiają im samodzielne poruszanie się po przebudzeniu. Dlatego właśnie śpiworek dla 2-latka będzie zazwyczaj miał nogawki, po to, aby mógł on do nas bezpiecznie przywędrować w środku nocy!
Jak wybrać odpowiedni śpiworek dla małego dziecka? Dopasowując go wg powyższych wskazówek do wieku/stopnia rozwoju motorycznego dziecka, oraz oczywiście do pory roku, czy – bardziej precyzyjnie – temperatury panującej w pokoju, w którym dziecko śpi.

Bezpieczny sen dziecka: jakie śpiworki wybierać?

Atestowane!

Bądźmy – jako rodzice – krytyczni i wymagający wobec producentów. Nie wierzmy w deklaracje typu „uszyty z atestowanych materiałów”. To nie jest wystarczające. Konieczne jest oznaczenie certyfikatu, jaki dany produkt posiada. Wówczas wiadomo, że producent nie tylko deklaruje, że używa atestowanych materiałów, ale że cyklicznie poddaje się zewnętrznym audytom które to potwierdzają.

Dobrze oznaczone!

Według prawa każdy śpiworek dla małego dziecka powinien być oznaczony w sposób czytelny i trwały. Oznaczenie to powinno w jasny sposób komunikować z jakich materiałów dany produkt jest wykonany, w jakim kraju został wyprodukowany (wspierajmy lokalnych producentów!) oraz gdzie w skali TOG dany śpiworek się znajduje.

Od zaufanych producentów!

Szukajmy śpiworków od zaufanych producentów. Sprawdzajmy opinie innych na temat produktu, jakim jesteśmy zainteresowani. Upewnijmy się przed zakupem, że wybrany przez nas produkt jest wygodny w użytkowaniu i trwały.

Komfort i bezpieczeństwo: materiały na śpiworki dla dzieci

Najlepszy materiał na śpiworki dla dzieci to oczywiście bawełna. W przypadku śpiworków ocieplanych konieczne jest użycie atestowanych włókien poliestrowych, umieszcza się je wówczas pomiędzy dwoma warstwami bawełny.
Koniecznie szukajmy oznaczeń gwarantujących bezpieczeństwo użytych materiałów, np. Oeko-tex Standard lub GOTS.
Atestowane śpiworki nie tylko są uszyte z bawełny spełniającej bardzo rygorystyczne normy na ewentualną zawartość szkodliwych substancji chemicznych, ale wszelkie akcesoria użyte do ich wykończenia, np. suwaki czy napy, także spełniają te najbardziej rygorystyczne kryteria.
W kontekście komfortu warto wspomnieć, że należy nań patrzeć z dwóch perspektyw.
Jedną będzie perspektywa dziecka w nim śpiącego – śpiworek musi być przyjemny w kontakcie ze skórą, delikatnie wykończony, uszyty z miękkich materiałów (często intensywne zadruki i mocno nasycone barwy zwiększają sztywność tkanin), dobrze i ergonomicznie skrojony.
Z perspektywy rodzica/opiekuna ważne są też inne aspekty: np. to czy łatwo rozpiąć suwak? Czy żeby sprawdzić stan pieluchy trzeba rozpiąć cały śpiworek i wybudzić dziecko? Czy napy dają możliwość regulacji?

Pora roku a grubość śpiworka

Jednym z bezwzględnych obowiązków każdego producenta śpiworków dla dzieci jest ich przebadanie i określenie, w którym miejscu na skali TOG się znajdują.
Skala TOG służy do określania stopnia izolacji termicznej. Niezwykle przejrzyście przedstawia ona parametry cieplne oraz przeznaczenie produktów biorąc pod uwagę porę roku i panującą temperaturę.
Jeśli temperatura w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko, wynosi powyżej 20 stopni zaleca się spanie w śpiworku TOG 1 (lub śpiworku z nogawkami TOG 1).
Powyżej 24 stopni zaleca się śpiworki TOG 0,5 (lub śpiworki z nogawkami TOG 0,5).
W przedziale 18-22 stopnie najodpowiedniejsze będą śpiworki TOG 2 (lub śpiworki z nogawkami TOG 2) zaś poniżej 20 stopni warto rozważyć śpiworek TOG 3.