Tkaninowe pieluszki dla dzieci cieszą się niesłabnąca popularnością już od dekad.
W czym tkwi ich fenomen?
Pieluszki tkaninowe, najczęściej 100% bawełniane, występują w dwóch podstawowych rodzajach: wersji muślinowej i wersji flanelowej.
Jak wybrać odpowiednie pieluszki dla dziecka?
Mamy dobrą wiadomość: nie musisz wybierać, bo z pewnością przydadzą ci się oba rodzaje! Warto tylko sprawdzić, czy mają odpowiednie certyfikaty, np. Oeko-Tex Standard lub GOTS (Global Organic Textile Standard) – jeśli szukasz pieluszek ekologicznych.
Często spotykamy na rynku także tzw. „pieluszki bambusowe”.
Warto wiedzieć, że w istocie przędza bambusowa nie istnieje. Wszelkie produkty tzw. „bambusowe” są wyprodukowane z wiskozy i tak powinny – zgodnie z prawem – być opisywane. Nieścisłość, czy też celowe wprowadzanie konsumentów w błąd to często zabieg marketingowy nieetycznych producentów.
W związku z tym wszelkie atrybuty przypisywane pieluszkom tzw. „bambusowym” są nieprawdziwe – nie są one ani antyseptyczne, ani antygrzybiczne. Rzeczywiści lepiej niż bawełna wchłaniają wilgoć, bo taka jest cecha włókna wiskozowego. Ale też dłużej utrzymują wilgoć w sobie, co trudno nazwać zaletą (bo dłużej schną).
Wiskoza jest mniej trwała niż bawełna, a jej włókna wykazują słabszą odporność na rozciąganie, rwanie i łatwiej się gniotą. Z upływem czasu produkty z wiskozy częściowo tracą pierwotny kształt i kolor. Nie można ich także prać w temperaturze powyżej 40 st.
W przypadku pieluszek czy chusteczek dla dzieci ma to kolosalne znaczenie, bo każdy rodzic wie, że trzeba je prać nieustannie, w wysokich temperaturach, aby skutecznie pozbyć się dziecięcych zabrudzeń.
Rodzaje pieluszek: muślinowe i flanelowe
Czym różni się muślin od flaneli?
Muślin to delikatna tkanina (lżejsza od flaneli), a jego luźny splot zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza.
Muślin bawełniany występuje oczywiście – jak wszystko – w różnych wersjach jakościowych. Kiedyś popularna tetra, to w zasadzie też muślin. Tyle tylko, że powstały z grubej, luźno tkanej przędzy. Taki rodzaj muślinu, istotnie tańszy, jest znacznie mniej estetyczny, ale też mniej wytrzymały i trwały. Produkty z niskiej jakości muślinu kurczą się w praniu, defasonują, łatwo rwą i dziurawią.
Szlachetny, dobrej jakości muślin jest tkany relatywnie gęsto z cienkiej, delikatnej, ale wytrzymałej przędzy. W efekcie otrzymuje się piękną tkaninę, trwałą, przyjemną w kontakcie z delikatną skórą dziecka, którą można prać w wysokich temperaturach.
Flanela bawełniana to tkanina cięższa, cieplejsza niż muślin.
Jest też bardziej odporna na zużycie (nie bez powodu koszule robocze szyje się z flaneli!).
Mimo tego jest też bardzo przyjemna w kontakcie ze skórą dziecka, bo w jej obróbce stosuje się proces „drapania”. Dosłownie: wydrapuje się delikatny meszek z tkaniny bazowej, aby nadać jej delikatność i zwiększyć jej ciepłotę.
Jako firma Motherhood, producent artykułów dziecięcych z długoletnią tradycją, mamy pełną kontrolę nad jakością tkanin, jakich używamy do produkcji pieluch. Wybierając pieluszki i chusteczki z różowym listkiem masz pewność, że otrzymasz certyfikowany produkt najwyższej jakości.
Zastosowanie pieluszek bawełnianych
Pieluszki flanelowe i pieluszki tetrowe to akcesoria, bez których nie może obyć się żadna wyprawka. Każdy rodzić będzie ich potrzebował w dużych ilościach, warto więc zainwestować w akcesoria dla niemowląt wysokiej jakości, atestowane, czyli takie, które posłużą nam latami. Tak: latami!
Pieluszki stosuje się bowiem jako ręczniki, ulewajki, prześcieradełka, podkładki na przewijak, przytulanki, otulacze, kocyki czy moskitiery.
Jeśli nie wiesz, które polubisz bardziej – flanelowe, czy pieluszki muślinowe – możesz wybrać zestaw mieszany w postaci pieluszek bawełnianych 70x80cm (w skład którego wchodzą dwie pieluszki flanelowe i jedna muślinowa).
Najlepsze chusteczki dla maluchów
Podobnie niezastąpione są chusteczki muślinowe 30×30: wytrzesz nimi brudną buzię czy umorusane rączki. Zastosujesz jako myjkę (do pielęgnacji niemowląt nie zaleca się stosowania gąbek, nawet naturalnych, bo szybko stają się siedliskiem bakterii), którą łatwo potem wypierzesz w wysokiej temperaturze.
Także przy przewijaniu – zastąpisz nimi chusteczki wielorazowe, które nie tylko są fatalnym obciążeniem dla środowiska, ale często uczulają i podrażniają delikatną skórę dziecka. Wystarczy zwilżyć chusteczkę bawełnianą w ciepłej wodzie, i gotowe! Nawet najbardziej oporne zabrudzenia usuniesz potem w praniu, a chusteczkę dla niemowląt wykorzystasz ponownie, i ponownie, i ponownie.