Kącik dla niemowlaka

Jak stworzyć bezpieczny kącik dla niemowlaka – poradnik i akcesoria

Bezpieczeństwo maluszka to priorytet każdego rodzica. Stworzenie odpowiedniej przestrzeni dla niemowlaka jest niezwykle ważne, choć nie takie proste, jak się wydaje. Zalecenia dot. bezpieczeństwa takiego kącika zmieniły się na przestrzeni lat. W tym artykule podpowiemy, jak zapewnić maluszkowi idealne miejsce do rozwoju i eksploracji.

Kącik niemowlaka: bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Zorganizowanie kącika dla niemowlęcia, które zaczyna dopiero raczkować lub pełzać to nie lada wyzwanie. Czas do pierwszego 12 miesiąca życia jest intensywny i absorbujący. Maluszek w tym wieku to niemal poszukiwacz przygód. Chwytanie, dotykanie, czy podnoszenie przedmiotów jest dla niego czymś nieodkrytym i zupełnie nowym. Źle urządzone pomieszczenie dla takiego dziecka może stanowić dla niego zagrożenie.

Istnieje jednak, nazwijmy to, przewodnik po bezpieczeństwie niemowlaka!

Podstawą jest tak naprawdę samo miejsce. Odpowiednia wentylacja pomieszczenia oraz dobre doświetlenie zewnętrznym światłem wspierają rozwój naszego maluszka. Co ciekawe, w najnowszych zaleceniach jasno mówi się o tym, że wszelkie źródła ciepła, jak kaloryfery czy grzejniki, a nawet ciepły koc dla niemowlaka, mu nie służą! Niezależnie, czy Twój maluszek będzie spać w pokoju z rodzicami, czy w osobnym pomieszczeniu – warto zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Zabezpieczenie rogu stołu i inne niezbędne akcesoria

Jak w tytule – oczywiście zabezpieczenie rogu stołu to absolutna podstawa. Nie tylko zresztą rogu stołu, ale wszystkich ostrych i kanciastych zakończeń mebli. Świetnie się tu sprawdzą wszelkie silikonowe nakładki, które z reguły dobrze się trzymają. Bezpieczny kącik dla niemowlaka to miejsce, w którym wszystko musi być przemyślane z myślą o potencjalnym wypadku. Na co więc jeszcze zwrócić uwagę?

  • Przymocowanie mebli do ściany, które maluszki często wykorzystują jako pomoc we wstawaniu.
  • Założenie gąbkowych blokad w drzwiach, tak by chroniły dziecko przed zatrzaśnięciem sobie paluszków.
  • Zakrycie wszystkich kontaktów – z oczywistych przyczyn. Tutaj można skorzystać ze specjalnych zaślepek czy okładek.
  • Zadbanie, by okno było jak najbardziej oddalone od wspinaczkowych możliwości maluszka, tj. odsuń wszystkie meble, które mogą mu w tym pomóc!
  • Korzystanie z zasłon i firan, które są poza zasięgiem ręki dziecka.
  • Wybór odpowiednich roślin, który nie jest tak oczywistym krokiem. Maluszki uwielbiają brać wszystko do buzi. Dlatego pamiętajmy, że niektóre rośliny są trujące i zagrażające zdrowiu, a nawet życiu!

Podsumowując ten mały rozdział, funkcjonalność kącika dla malucha jest podstawą w jego tworzeniu. W dalszej części artykułu odpowiemy na pytanie: jakie są niezbędne akcesoria dla niemowląt – nie tylko w ich kąciku?

Najlepsze akcesoria do kącika dla malucha

Dzieci do 12 miesiąca życia powinny mieć pokój jak najwygodniejszy (dla siebie i dla rodziców) i pozbawiony wszelkich zbędnych przedmiotów. Zagracenie tutaj się nie sprawdza. Najnowsze zalecenia sugerują, że w kąciku dla niemowlaka podstawowym wyposażeniem jest strefa spania. Nowoczesne rozwiązania dla niemowlaków to tak naprawdę zasada: im mniej akcesoriów, tym lepiej.

Oczywistym przedmiotem jest tutaj łóżeczko, o którym powiemy dalej nieco więcej. Natomiast, co jeszcze sprawdzi się w kąciku dla malucha? Na pewno prześcieradła oraz podkłady, które zadbają o komfort maluszka i śpiworek. Czy wiesz, że tak naprawdę dopiero po 12 miesiącu życia zaleca się poduszki i pościele? Dobrze w tym wypadku sprawdzą się koce dziecięce. Wybierając wyżej wymienione akcesoria, pamiętajmy o wybieraniu najwyższej jakości materiałów, jak np. 100% bawełny, która jest w pełni bezpieczna dla naszego dziecka. Warto też patrzeć na oznaczenia TOG (poziom ochrony termalnej) oraz GOTS (certyfikat wysokiej jakości wyrobów tekstylnych).

Jak wspomnieliśmy, najważniejszym aspektem w kąciku dla malucha jest wybór odpowiedniego łóżeczka i materaca.

Bezpieczny sen niemowlaka: Wybór łóżeczka i materaca

Bezpieczny sen niemowlaka równa się jego prawidłowemu i zdrowemu rozwojowi, a także komfortowi i bezpieczeństwu dziecka podczas snu. Wybierając pierwsze łóżeczko i materac koniecznie patrz na produkty oznaczone normą PN-EN 716-1 + AC: 2019-07 (w Europie), która jest gwarantem bezpieczeństwa produktu. Zwróć też uwagę na opcję regulacji wysokości oraz bezpiecznych wysokich boków, z których dziecko nie wypadnie.

Bezpieczny kącik dla niemowlaka to także wysoka jakość materaca i materiału, z którego się składa. Unikaj materiałów, które mogą wydzielać szkodliwe substancje, takie jak formaldehyd czy ftalany. Wybieraj te oddychające, wodoodporne i łatwe do czyszczenia.

Innowacyjne pomysły na kącik dla niemowlaka

Kluczem do udanego kącika dla niemowlaka jest regularna zmiana i uzupełnianie akcesoriów. Pozwala to zachować świeżość i atrakcyjność przestrzeni. Oto przykładowe pomysły na tematyczne kącika dla maluszka:

  • Kącik do eksploracji kształtów i kolorów, w którym dziecko bawi się klockami, puzzlami i zabawkami rozwijającymi zdolności poznawcze.
  • Kącik do zabaw ruchowych, a w nim np. tunel do przeczołgiwania się lub miękkie piłki.
  • Kącik sensoryczny, dzięki któremu maluszek jest w stanie eksplorować tekstury, kolory i dźwięki. Tutaj przydadzą się maty sensoryczne, lusterka, czy zabawki stymulujące zmysły.

Jak stworzyć przyjazny kącik do zabawy?

Najważniejszą zasadą w tworzeniu bezpiecznego kącika dla dziecka jest dobór bezpiecznych i jakościowych materiałów przedmiotów przeznaczonych do zabawy, np. naturalny gryzak dla dziecka z bawełny i drzewa herbacianego.

Unikajmy zabawek, które mają ostre zakończenia i mogą stanowić potencjalne zagrożenie!