Jedną z pierwszych zabawek, które każdy rodzic kupuje swojemu maluszkowi jest gryzak. Dlaczego? Gryzaki to nie tylko akcesoria uatrakcyjniające chwile dziecku, ale też wspierające jego rozwój i pomagające w wielu ważnych funkcjach. Czym kierować się podczas wyboru gryzaka i jakie rzeczywiście korzyści ta zabawka ze sobą niesie?
Dlaczego gryzaki są istotne w rozwoju niemowląt?
Gryzaki dla niemowląt najczęściej kojarzą się z uśmierzaniem bólu i uczucia swędzenia związanego z okresem ząbkowania. Warto jednak wiedzieć, że ta niepozorna zabawka ma ogromny wpływ rozwój psychomotoryczny naszego maluszka i nie tylko. Rozwój ten ściśle wiąże się także z innymi umiejętnościami, np. językowymi i emocjonalnymi. Korzystanie z gryzaka przez dziecka wpływa na poprawę jego zdolności wzrokowo-ruchowych oraz artykulacyjnych.
Do 24 miesiąca życia można wyróżnić 3 etapy rozwoju, które znacząco się od siebie różnią i wpływają na inne umiejętności oraz i funkcje poznawcze maluszka. Dlatego właśnie na każdym z tych etapów potrzebny jest zupełnie inny gryzak – z innym celem działania i funkcjonalnością.
Gryzaki dla dzieci wpływają na zdolności sensoryczne, stymulując wrażenia dotykowe i smakowe. Zabawka ta kojarzy się głównie z ząbkowaniem i oczywiście nie bez powodu! Gryzaki wspierają rozwój zębów, wspierając ich wyrzynanie się oraz wzmacniają mięśnie żuchwy, przez co wpływają na powstawanie prawidłowego zgryzu. Pomagają też w koordynacji ruchowej (ręka-usta). Dodatkowo uspokajają i zapewniają maluszkowi komfort, odwracając często jego uwagę od bólu związanego z ząbkowaniem.
Ta zabawka jak widać, nie jest tylko pustym “zabijaniem” czasu maluszka, ale jest akcesorium wspierającym jego wczesny rozwój. Jakie są gryzaki dla starszych dzieci, a jakie wybrać dla maluszka? Sprawdźmy!
Które gryzaki wybrać dla Twojego dziecka?
Jak już wiemy, jeden gryzak dla dziecka na 2 lata nie wystarczy. Każdy etap rozwoju maluszka różni się od siebie, przez co wymaga różnorodnego wsparcia, które otrzymamy także w kilku rodzajach gryzaków. Dobry gryzak powinien być dopasowany do danego przedziału miesięcy życia: od 2-3 miesiąca życia, po 4 miesiącu i od 6 do 24 miesiąca.
W pierwszym z nich gryzaki dla niemowląt powinny być mniejszych rozmiarów, okrągłe i lekkie, by nie stanowiły problemu w utrzymaniu w rączce maluszka. To w tym czasie maluszki mają niekontrolowane i nieświadome ruchy. Tutaj gryzak służy jako wsparcie w wyrobieniu odruchu chwytania. Super sprawdzą się gryzaki np. przypominające kształt palca dorosłego.
Po 4 miesiącu życia dzieci zaczynają powoli bawić się gryzakiem: chwytają w dwie rączki, dotykają, poznają i wkładają do ust. Sprężyste, lekkie i sensoryczne gryzaki będą odpowiednim wyborem na tym etapie rozwoju.
Gryzaki dla starszych dzieci, po 24 miesiąca życia, maluszki intensywnie rozwijają się psychomotorycznie. W ruchach jest więcej precyzji i świadomości. Więcej potrząsania, rzucania i stukania zabawkami.
Naturalne materiały w gryzakach dla niemowląt
Wysoka jakość i bezpieczeństwo materiału, z którego składa się gryzak są niezwykle ważne. W końcu zabawka towarzyszy naszemu dziecku niemal cały czas, jest dotykana i wkładana do ust. Dbając o zdrowie maluszka, powinniśmy korzystać tylko z naturalnych materiałów w gryzakach.
Wybierajmy drewniane gryzaki, które są antybakteryjne i nie posiadają toksycznych związków w składzie. Dzięki odpowiedniej obróbce i wygładzeniu są pozbawione ostrych zakończeń i bezpieczne dla dziecka. Dobrą decyzją zakupową są też gryzaki, które zawierają elementy wykonane z 100% bawełny – niezwykle przyjaznej dla skóry niemowląt.
Bezpieczeństwo i komfort podczas ząbkowania
Wyrzynanie się zębów mlecznych u maluszka to ciężki okres – zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Wiąże się to z nieprzyjemnymi objawami takimi jak: obrzęk i swędzenie dziąseł, podwyższona temperatura, biegunka lub wymioty, rozdrażnienie, brak apetytu, czy zaburzenia snu. Jak zapewnić dziecku komfort i bezpieczeństwo podczas tego okresu?
Ulga w ząbkowaniu to zadanie niełatwe, ale są dwa najpopularniejsze sposoby na złagodzenie objawów. Jednym z nich jest miejscowa aplikacja środków przeciwbólowych oraz właśnie stosowanie gryzaków. Gryzaki dla dzieci na ząbkowanie sprawdzają się od wielu lat. Często polecane są także mrożone gryzaki lub produkty spożywcze, których nie powinno się stosować. Różnica temperatury może powodować szok termiczny i skurcz naczyń krwionośnych dziąseł u dziecka!
Zabawki do gryzienia a zdrowy rozwój ząbków
Czy zabawki do gryzienia mogą wpłynąć na rozwój ząbków? Jak najbardziej! Rozwojowe gryzaki ogólnie pomagają kształtować aparat mowy.
- Dzięki odpowiedniej fakturze stymulują dziąsła maluszka, przez co pomagają też w wyrzynaniu się zębów.
- Gryzienie i żucie wzmacnia mięśnie żuchwy oraz wokół jamy ustnej.
- Z kolei regularność używania różnorodnych gryzaków przez dziecko pod względem tekstur i kształtów wspiera rozwój prawidłowego zgryzu.
Potencjał używania gryzaków przez naszych maluszków jest ogromny. Gryzaki to nie tylko zabawka, ale też wspaniała możliwość wspierania rozwoju dziecka!