prześcieradło dla dzieci

Podkłady i prześcieradła dla dzieci: komfortowy sen malucha

Ważność wyboru odpowiednich podkładów i prześcieradeł dla dzieci

Podkłady i prześcieradła dla dzieci, w szczególności niemowląt, to absolutna podstawa dobrej wyprawki. Każdy rodzic (i dziecko!) będzie potrzebował przynajmniej 2-3 kompletów, na zmianę, bo brudzą się one niezwykle szybko, i wymagają częstej wymiany na nowe (czyste).

Prześcieradła dla dzieci muszą być 100% bawełniane!

Bawełna to najbardziej naturalna tkanina, najodpowiedniejsza na pościel. Można ją prać, a podkłady dla niemowląt oraz prześcieradła szczególnie często prać, w wysokich temperaturach. Dobrej jakości atestowana bawełna przetrzyma setki takich procesów bez wielkiej szkody dla swoich właściwości i estetyki.

Jak rozpoznać dobrej jakości bawełnę? Po splocie i certyfikacji. Szukajmy dobrej jakości tkanin, wytworzonych z cienkich, gęsto tkanych włókien. I sprawdzajmy, czy produkt posiada certyfikat Oeko-tex lub GOTS, wówczas będziemy mieć pewność, że wybrany przez nas produkt jest w pełni bezpieczny.

Podobnie wygląda kwestia podkładów – nie używajmy tradycyjnych foliowych cerat!

One nie pozwalają skórze oddychać, a śpiąca na niej osoba (w szczególności dziecko) szybko to odczuje.

Dostępne na rynku podkłady jednorazowe także są wytwarzane z tworzyw sztucznych, wchłaniają wilgoć, ale nie pozwalają skórze oddychać. Stają się także niezwykle niepotrzebnym śmieciem tuż po ich jednorazowym wykorzystaniu.

Co zatem wybrać, jeśli nie ceraty ani podkłady jednorazowe?

Wielorazowe, wodoodporne, lecz przy tym oddychające bawełniane podkłady do łóżeczka.

Podkłady Motherood bezkompromisowo zabezpieczają materac dzięki temu, że pomiędzy dwoma warstwami flaneli 100% bawełnianej umieszona jest wodoodporna, oddychająca membrana, taka jakiej używa się w nowoczesnych kurtach przeciwdeszczowych. Tak przygotowany laminat pozwala skórze oddychać, a ewentualna wilgoć i zbrudzenia są wchłaniane przez mięsistą flanelę.

Materiały i rozmiary: jak wybrać najlepsze?

Najlepszy materiał na podkłady i prześcieradła to bawełna, bawełna i jeszcze raz bawełna: delikatna, naturalna, wytrzymała.

Rozmiary prześcieradeł trzeba oczywiście dopasować do rozmiaru łóżeczka (materaca) jakiego używamy. W Polsce mamy dwa standardy: 120x60cm oraz 140x70m.

Zatem prześcieradło do łóżeczka 120×60 będzie odpowiednie na najczęściej spotykany rozmiar łóżeczek dziecięcych, zaś prześcieradło do łóżeczka 140×70 na ten większy.

Podkłady pod prześcieradło z gumką do łóżeczka mogą, ale nie muszą być idealnie dopasowane do wielkości materaca. Zwłaszcza te od Motherhood, z bawełnianej flaneli możesz wybrać ciut mniejsze, bo po umieszczeniu pod prześcieradłem i tak utrzymają się pod nim dość stabilnie.

Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że cała powierzchnia materaca jest zabezpieczona (np. jeśli twoje dziecko bardzo się wierci podczas snu) lepiej jest wybrać podkład do łóżeczka idealnie dopasowany wielkością do materaca i posiadający gumki ułatwiające trwały montaż, czyli Bawełniany podkład pod prześcieradło 120×65.

Porady dla rodziców: jak odpowiednio przygotować łóżeczko dla dziecka

Właściwy wybór tkanin i rozmiarów łóżeczek, prześcieradeł i podkładów opisaliśmy powyżej. To co warto dodać to to, że naszym zdaniem zabezpieczyć warto nie tylko łóżeczko dziecięce, ale także kosz Mojżesza, gondolę i – przede wszystkim – łóżko rodziców, bo nie od dziś wiadomo, że dzieci część nocy (oby tylko część) spędzają właśnie w nim. W ofercie Motherhood mamy więc podkład bawełniany do gondoli 30×75 oraz duże podkłady na „dorosłe” łóżka: Bawełniany podkład pod prześcieradło 190×160.

I pamiętajmy, poza podkładem, prześcieradłem i dzieckiem w otulaczu lub śpiworku, w łóżeczku dziecięcym nie powinno być innych elementów (żadnych maskotek, poduszek ani kołderek), ewentualnie delikatny, przepuszczający powietrze bawełniany kocyk.

Higiena w łóżeczku dziecka: praktyczne porady dla rodziców

Dobrze także mieć pod ręką wygody, podręczny przewijak mobilny. Przyda się wszędzie: w łóżku rodziców, w łóżeczku dziecięcym, na dywanie, na kanapie i w samochodzie – wszędzie tam, gdzie będzie trzeba przewinąć dziecko.

Jak często należy zmieniać podkłady i prześcieradła dla niemowlaka?

Prześcieradła i podkłady dla niemowląt należy prać bardzo często, czasami trzeba je wymieniać nawet kilka razy dziennie. Zabrudzone przez dzieci np. w wyniku ulewania czy przesiąknięcia/przekrzywienia się pieluszki wymagają prania w wysokich temperaturach. Dlatego tak ważny jest wybór dobrej jakości, trwałych atestowanych produktów.