Jak wprowadzić rutynę snu dla dziecka w wieku 1-3 lat

Jak wprowadzić rutynę snu dla dziecka w wieku 1-3 lat?

Sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju i zdrowia maluszka. To czas regeneracji organizmu, w którym odpoczywa nie tylko ciało, ale także umysł i pamięć. O ile noworodki śpią większość część dnia, o tyle starsze dzieci już mniej. Jak wprowadzić rutynę zdrowego snu dla dziecka w wieku 1 do 3 lat? O tym w artykule!

Cykle snu – od fazy płytkiej do głębokiej

Prawidłowy cykl snu człowieka – dorosłego oraz dziecka – składa się z dwóch faz: głębokiej oraz spokojnej (płytkiej). Pierwsza to tzw. faza REM, czyli rapid eye movement. Nazwa odnosi się do szybkiego ruchu gałek ocznych podczas snu. Druga NREM, czyli non rapid eye movement. Sen to nic innego jak przechodzenie z jednej fazy do drugiej. Podczas jednej nocy przejście to może odbywać się nawet kilka razy!

Niemowlę śpi niezwykle czujnie. Dlaczego? Malutkie dziecko spędza najwięcej czasu w fazie spokojnej, nie głębokiej. Faza spokojna to bardzo lekki sen, z którego łatwo można się wybudzić. Maluszek podczas tego cyklu snu często szybciej oddycha, jęczy oraz mruczy. Możemy zauważyć też marszczenie czoła, uśmiechy, czy ssanie smoczka.

Im dziecko jest młodsze, tym częściej śpi – w lekkiej fazie. Z kolei starsze niemowlaki rzadziej się budzą i dłużej również śpią. Wynika to z tego, że ich sen jest głębszy i w większość odbywa się w fazie REM. Od 1 do 2 lat cyklu snu dziecka to ok. 60 minut, z czego 30% to głęboka faza. Cykl snu dzieci od 2 do 3 lat to ok. 70 minut, z czego faza REM to 27% snu.

Aby sen posiadał jak najwyższą jakość, powinniśmy wprowadzać rutynę snu, czyli jego regularność i stałe pory. Jak to zrobić?

Rutyna snu dziecka – dlaczego jest tak ważna?

Wprowadzenie zdrowej rutyny snu dla dziecka w wieku 1 do 3 lat jest kluczowe dla jego rozwoju i ogólnego dobrostanu, szczególnie dla maluchów w wieku przedszkolnym dla ich rozwoju fizycznego i psychicznego. Stworzenie skutecznej rutyny snu wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak stałe godziny kładzenia się, wieczorne rytuały, odpowiednie środowisko do spania, a także zdrowa dieta. Bazując na zaleceniach Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, istnieje 10 tzw. przykazań snu u dzieci:

  1. Układanie dziecka do snu maksymalnie o 21:00.
  2. Pozwolenie na samodzielne zasypianie maluszka.
  3. Zgoda na dzienne drzemki, dostosowane do rutyny dnia oraz zapotrzebowań organizmu.
  4. Zapewnienie maluchowi odpowiedniej aktywności fizycznej. Ważne jest tutaj także przebywanie na świeżym powietrzu.
  5. Zaciemnienie całkowite sypialni, bez zostawiania nawet małych źródeł światła w postaci lampek.
  6. Ograniczenie lub całkowicie usunięcie z sypialni dziecka urządzeń elektronicznych.
  7. Wprowadzenie stałych godzin snu.
  8. Zadbanie o pełną wygodę i komfort snu, np. stosowanie poduszki płaskiej dla najmłodszych dzieci czy niepodciągającego się prześcieradła do łóżeczka 120×60, np. specjalnego prześcieradła z gumką do łóżeczka. W zapewnieniu maksymalnej wygody dla dziecka (ale też dorosłego) pomoże również podkład do łóżeczka, który ochroni materac łóżka przed zamoczeniem w razie przeciekającej pieluszki.
  9. W zadbaniu o rutynie dnia pomogą przede wszystkim stałe godziny posiłków.
  10. Usunięcie z diety dziecka napojów gazowanych czy herbaty.

Pierwszym krokiem do wprowadzenia rutyny snu jest ustalenie stałych godzin kładzenia się do łóżka. Dzieci od roczku do 3 lat potrzebują od 11 do 14 godzin snu na dobę, w tym drzemek w trakcie dnia. Dlatego ważne jest, aby określić, o której godzinie dziecko powinno iść spać wieczorem i o której powinno wstać rano. Trzymaj się tych godzin codziennie, nawet w weekendy, aby pomóc dziecku dostosować się do stałego rytmu snu!

W utrzymaniu i przyzwyczajeniu dziecka do codziennej rutyny pomogą spokojne wieczorne rytuały. Mogą to być np. ciepła kąpiel, czytanie ulubionych książek, delikatne kołysanie lub słuchanie spokojnej muzyki. Te czynności będą sygnałem dla dziecka, że nadchodzi czas na spanie, co ułatwi mu przejście do trybu nocnego. Dzieci reagują pozytywnie na powtarzalność.

Planowanie, cierpliwość i konsekwencja

Wprowadzenie rutyny snu dla dziecka wymaga trzech najważniejszych rzeczy: planowania, cierpliwości i konsekwencji. Dziecko może potrzebować kilku dni lub nawet tygodni, aby dostosować się do nowego harmonogramu snu, a co za tym idzie także planu dnia. Jesteśmy producentem artykułów dziecięcych i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne w całym procesie są wygoda oraz komfort samego snu. Z myślą o maluszkach stworzyliśmy wysokiej jakości śpiworki z nogawkami, które są niezwykle wygodne (także w kontekście wymiany pieluszki).

Akcesoria dla niemowląt Motherhood mogą doskonale posłużyć przy tworzeniu rutyny snu. Jakość wyspania się oraz dziennych drzemek wpływa – tak jak i u dorosłego człowieka – na harmonogram całego dnia. Dobry sen oddziałuje na prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz zachowanie dobrego zdrowia maluszka.