otulacz niemowlęcy

Otulacze dla niemowląt: jak wybrać ten najlepszy?

Dlaczego otulacz jest ważny w wyprawce dla niemowlaka?

Słynny amerykański pediatra dr Harvey Karp jest przekonany, że dzieci przychodzą na świat po 9 miesiącach ciąży wyłącznie dlatego, że zostawszy w brzuchu mamy kolejny trymestr miałyby problem z przeciśnięciem się przez wąski kanał rodny. Zwraca on więc uwagę na to, że pierwsze trzy miesiące życia każdego maleństwa możemy i powinniśmy traktować jako czwarty, dodatkowy trymestr ciąży i zapewniać dziecku w tym okresie warunki podobne do tych, do jakich przywykło w życiu płodowym.
W szczególności dotyczy to otulania, w metodzie „5S”, której twórcą jest dr Karp, nazywanego Spowijaniem. Pozostałe „S” to: Stabilna pozycja, Szumienie, Skoko-kołysanie i Ssanie.

Kiedy zaczynać używać otulacza?

Natychmiast. Zresztą tak się dzieje właściwie w każdym szpitalu. Każde zdrowo narodzone dziecko jest tuż po otarciu z mazi porodowej szczelnie otulane przez położne. Ich wprawne dłonie potrafią z niemal każdego kawałka materiału uczynić skuteczny otulacz: mały kokon ściśle przylegający do ciała dziecka. To uspokaja przerażone porodem maleństwa niemal natychmiast. I dlatego otulacze to jedne z najbardziej podstawowych i niezwykle przydatnych akcesoriów dla niemowląt.

Rodzaje otulaczy: jak wybrać ten najlepszy?

Otulanie trudne nie jest, ale wymaga – jak wszystko – wprawy. Część rodziców zdecyduje się na tradycyjne, prostokątne otulacze dla niemowląt i – wzorem położnych – w ciągu kilku dni osiągnie wprawę pozwalającą skutecznie i szybko spowijać dziecko.
Inni, szczególni ci, którzy po raz pierwszy mierzą się z macierzyństwem, decyduje się na specjalnie odszyte otulacze dla niemowląt: otulacze flanelowe (zapinane na rzepy) lub z otulacze z elastycznego jerseyu (zapinane na suwak). Łatwiej wtedy o komfortowy sen dla niemowlaka!
Ponieważ wiele dzieci nie lubi podróży samochodem, na rynku dostępne są także otulacze do fotelika samochodowego. Warto wybrać taki, który jednocześnie będzie spełniać funkcję Otulacza do gondoli.
Oczywiście każdy otulacz powinien być dopasowany do wielkości (wagi) dziecka, oraz pory roku, podczas której będzie użytkowany. Dzieci urodzone na wiosnę lub latem będą potrzebowały letniego otulacza do fotelika.
Otulacz do fotelika na jesień lub otulacz do fotelika na zimę przydadzą się dzieciom urodzonym w drugiej połowie roku, zapewniając nie tylko przyjemne uczucie spowicia (otulenia), ale także odpowiedni komfort termiczny.

Materiały na otulacze: wybór dla komfortu dziecka

W przypadku akcesoriów dla niemowląt bardzo ważne są materiały z jakich powstały. Najlepszy materiał na otulacze to 100% bawełna. Z powodzeniem tworzone są z niej otulacze dla niemowląt na wiosnę, oraz otulacze dla niemowląt na lato. Naturalna bawełna zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza, minimalizuje też ryzyko podrażnień. Najdelikatniejsze i najlżejsze są oczywiście otulacze muślinowe. Otulacze flanelowe będą nieznacznie cieplejsze, a dzięki składowi (100% bawełna) nadal w pełni bezpieczne. Często stosowanym materiałem jest także bawełniany jersey, którego my używamy do Otulaczy Zip&Swaddle.

Otulacze na jesień oraz otulacze na zimę muszą być cieplejsze, dlatego niezbędne w ich przypadku jest antyalergiczne, poliestrowe wypełnienie. Trzeba tylko zwrócić uwagę na to, czy na pewno jest ono atestowane. Najlepiej jeśli atest np. Oeko-Tex (lub GOTS) posiada cały produkt.

Bezpieczny sen: jak odpowiednio otulać niemowlaka

Otulanie uspokaja niemowlęta. Dzięki temu łatwiej usypiają i dłużej śpią.
Badania pokazują ponadto, że bezpieczne otulanie do spania zmniejsza ryzyko wystąpienia SIDS (Sudden Infant Death Syndrome) czyli Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej.
Bezpieczne, atestowane otulacze to jednak nie wszystko. Trzeba koniecznie zadbać o „czystość” łóżeczka, w którym śpi dziecko. „Czystość” w tym przypadku rozumiemy jako całkowity brak jakichkolwiek zbędnych, niebezpiecznych elementów tj. poduszki, maskotki, kołderki itp. Te możemy wprowadzić dopiero po 12 miesiącu życia.