rożek niemowlęcy

Rożki i ich niesłabnąca popularność

Rożek w wyprawce dla niemowlaka: tak czy nie

Rożki dla dzieci to od lat jedne z najpopularniejszych akcesoriów dla niemowląt.
Skąd ich niesłabnąca popularność?
Bo rożki idealnie wspierają zdrowy i spokojny sen, zapewniając dzieciom bardzo przez nich pożądane uczucie otulenia. Zgodnie z teorią dr Karpa i jego słynna metodą 5S, spowijanie (otulanie) noworodków ułatwia im adaptację w nowych warunkach (poza łonem mamy) w pierwszych 3 miesiącach życia.

Rożek a sen dziecka: wskazówki dla rodziców

Rożki wspierają zdrowy i bezpieczny sen noworodków i niemowląt. Otulone (spowite) nimi dzieci śpią dłużej i spokojniej.
Używanie rożka wpisuje się także w najnowsze zalecenie dotyczące niewprowadzania do łóżeczek dziecięcych elementów swobodnych (takich jak poduszki, kołderki czy maskotki) bo sprowadzają one niepotrzebne ryzyko wystąpienia tak niebezpiecznych zdarzeń jak np. podduszenie.

Jakie rożki wybrać dla dziecka?

Wybór odpowiedniego rożka dla dziecka nie jest wcale trudny.
Należy go oczywiście dopasować do pory roku: najlepszy rożek niemowlęcy na lato to zapewne rożek muślinowy, najlepszy rożek niemowlęcy na zimę to taki, który posiada delikatne ocieplenie.
W obydwu przypadkach warto się upewnić, czy wybrany przez nas produkt ma atest Oeko-tex Standard 100 lub GOTS, bo tylko produkty certyfikowane zapewniają maksimum bezpieczeństwa.
Dodatkowym parametrem w ocenie i wyborze rożka dla niemowląt jest ewentualne usztywnienie – niektóre modele są wyposażone w specjalne wkłady (np. z włókna kokosowego). Rożek niemowlęcy z usztywnieniem idealnie sprawdzi się w przypadku rodziców/opiekunów niemających wielkiego doświadczenia, bo stabilizują zawiniątko z niezwykle kruchą istotą (a takie są maleństwa tuż po porodzie), i istotnie zwiększają poczucie bezpieczeństwa. W rożkach z wkładem kokosowym Motherhood usztywniający materacyk można łatwa usunąć, co szczególnie przydaje się podczas prania.
Dostępne na rynku rożki do spania dla niemowląt można także podzielić ze względu na sposób ich zapięcia – najpopularniejsze są rożki na rzep. Wielu zwolenników mają też rożki bawełniane zawiązywane, bo oferują duży zakres regulacji. Bardzo ważna jest jednak długość elementów służących do związywania: długość troczków regulowana jest przez odpowiednie przepisy (normy), tak aby nie było możliwe zaplątanie się dziecka w rozwiązany troczek. Dlatego tak ważny jest wybór atestowanego produktu od zaufanego producenta!

Bezpieczny sen dziecka: rola rożka

Rożki zapewniają bezpieczny i spokojny sen dzięki otuleniu (spowiciu) jakie oferują niemowlętom, spełniając jedno z pięciu „S” dr Karpa.
Niwelują możliwość wystąpienie odruchu Moro, który polega na energicznym odrzuceniu obu rączek na boki (po czym następuje przyciągnięcie rączek z powrotem do ciała). Ten odruch często wybudza śpiące niemowlęta. Dzieci śpiące w rożkach lub otulaczach są mniej narażone na jego wystąpienie.
Rożki sprzyjają też spaniu w najbezpieczniejszej dla dzieci pozycji – na plecach, co w istotny sposób ogranicza ryzyko SIDS (Sudden Infant Death Syndrome), czyli Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej.

Kiedy przestać używać rożka w łóżeczku

Dziecko urodzone w terminie (czyli w 38 tygodniu ciąży) przestanie używać rożka ok. 2-3 miesiąca życia. Wszyscy rodzice mogą być spokojni, że nie sposób przegapić tego momentu. Każde dziecko powie nam bardzo wyraźnie, kiedy wyrośnie już z rożka: po prostu przestanie chcieć być nim otulane (spowijane). To normalny etap rozwojowy każdego dziecka!
Dzieci urodzone przedwcześnie będą zapewne korzystać z rożka dłużej, mniej więcej do osiągnięcia 54 tygodnia życia (wliczając życie płodowe).