Poduszki do karmienia

Poduszki do karmienia: wygoda i funkcjonalność

Dlaczego poduszka do karmienia to must-have dla mam?

Akcesoria dla niemowląt ułatwiające karmienie piersią weszły na polski rynek ok. 20 lat temu.

Przyjęte entuzjastycznie przez młodych rodziców (głównie mamy) szybko pozbyły się łatki fanaberii i na dobre zakorzeniły jako absolutny must-have każdej wyprawki.

Poduszki do karmienia piersią i butelką przydają się bowiem młodym rodzicom przez wiele miesięcy, będąc w użyciu nawet kilka godzin dziennie (zakładając rekomendowane obecnie karmienie na żądanie do 2-3 godziny i średni czas karmienia 20-40 minut).

W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka sumuje się do kilkuset godzin spędzonych przez mamę (lub ojca) w niezbyt wygodnej pozycji będącej wyzwaniem dla kręgosłupa.

Najlepsze poduszki do karmienia niemowląt kosztują ok. 90-140 złotych, co wydaje się niewygórowaną ceną za komfort w trakcie karmienia i zdrowy kręgosłup na przyszłość.

Jak wybrać najlepszą poduszkę do karmienia? Uważnie!

Komfortowe poduszki dla mam karmiących (i ojców) powinny spełniać kilka istotnych parametrów: być solidnie wykonane, spełniać europejskie normy i posiadać certyfikaty bezpieczeństwa np. Oeko-tex Standard 100. Najlepiej więc jeśli stoi za nimi sprawdzony producent artykułów dziecięcych.

Jakie poduszki do karmienia są najlepsze

Certyfikowane! To na pewno.

Reszta parametrów to już kwestia indywidualnych potrzeb i preferencji mam (czy ojców).

Rodzice jednego dziecka najczęściej wybierają poduszkę do karmienia Fasolkę. Rodzice spodziewający się bliźniąt szukają raczej poduszek większych, na których jednocześnie można karmić dwoje dzieci: wówczas ich wybór pada na poduszkę do karmienia Fasolkę Premium.

Fasolka Premium, ze względu na swoje rozmiary, to także częsty wybór mam wysokich/posiadających większy obwód w talii.

Kobiety po cesarskim cięciu bardzo często decydują się na karmienie w pozycji leżącej, wówczas przydaje im się poduszka dla ciężarnych Kojec lub Kojec Premium.

Poduszka do karmienia: jak ją wykorzystać w codziennym życiu.

Poduszki do karmienia Fasolki i poduszki dla kobiet w ciąży Kojce to wyroby medyczne, których należy używać zgodnie z zaleceniami na ulotce informacyjnej.

Przeciwdziałają nadmiernym obciążeniom kręgosłupa podczas karmienia piersią i/lub butelką.

Karmienie piersią: komfort i wygoda dla matki i dziecka.

Karmienie piersią czasami nie jest możliwe. Jest jednak rekomendowane jako najlepszy, najzdrowszy sposób karmienia niemowląt.

Pierwsze dni karmienia piersią zazwyczaj są ogromnym wyzwaniem fizycznym i psychicznym dla młodych mam, ale z czasem staje się ono coraz łatwiejsze i przyjemniejsze.

Pokarm naturalny zapewnia dziecku optymalny rozwój i stan zdrowia.

Dzieci są zdrowsze (w porównaniu do tych karmionych lub dokarmianych mlekiem modyfikowanym), lepiej znoszą szczepienia (rzadziej występuje u nich gorączka i inne objawy NOP), wielokrotnie rzadziej występuje u nich także SIDS (czyli Zespół Nagłej Śmierci Łóżeczkowej).

Wiele badań naukowych wskazuje także na psychologiczne zalety karmienia piersią, w szczególności na niezwykłą więź jaka buduje się między dzieckiem a matką i ojcem. Dzieci karmione piersią lepiej się rozwijają poznawczo i psychomotorycznie. Osiągają lepsze wyniki w nauce i generalnie lepiej radzą sobie w życiu!

Matki karmiące piersią odczuwają mniej dolegliwości w okresie połogu, zmniejsza się u nich ryzyko wystąpienia nadwagi, rzadziej zapadają na depresję poporodową, ale także na depresję w późniejszym życiu, rzadziej w podeszłym wieku chorują na osteoporozę, nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę oraz raka piersi.

Karmienie naturalne jest także tanie i ekologiczne – nie wytwarza odpadów ani gazów cieplarnianych.

Poduszka do karmienia a pozycja dziecka przy piersi.

Używając poduszki, zwłaszcza będącej wyrobem medycznym, zawsze trzeba kierować się ulotką informacyjną dołączoną do produktu.

Generalnie jednak wyróżniamy dwie pozycje karmienia piersią (lub butelką): na siedząca oraz na leżąco.

W karmieniu na siedząco trzeba upewnić się, że na poduszce spoczywają przedramiona osoby karmiącej dziecko, zaś dziecko ułożone jest bezpiecznie na ręce rodzica/opiekuna.

Ma to bardzo istotne znaczenie, szczególnie w przypadku zachłystnięcia się pokarmem – rodzic/opiekun musi być w stanie zareagować natychmiast, zmieniając pozycję ułożenia dziecka, aby zachłyśnięty pokarm mógł się bezpiecznie ewakuować.

Pod ręką warto mieć także pieluszki muślinowe lub chusteczki muślinowe 30×30 – idealnie sprawdzą się aby szybko i skutecznie otrzeć/oczyścić twarz dziecka jeśli mu się uleje (a – zwłaszcza łapczywym dzieciakom – często to się zdarza).

Kobiety po cesarskim cięciu często nie są w stanie karmić w pozycji siedzącej, ze względu na ból jaki odczuwają w wyniku ingerencji chirurgicznej. Rekomenduje im się wówczas karmienie w pozycji leżącej, w asyście poduszki ciążowej Kojec lub poduszki ciążowej Kojec Premium, które to umożliwiają bezpieczne ułożenie maleństwa w pobliżu piersi, w pozycji zapewniającej bezpieczeństwo (a więc na boku).